Sporul se acordă de acum doi ani și, inițial, viza doar operatorii dronelor Bayraktar, de aici și denumirea indemnizației.
Astfel, militarii, polițiștii și chiar angajații din penitenciare primesc „sporul de dronă” care reprezintă un plus la salariu de 30%.
„Este un spor care fidelizează tot personalul care poartă uniformă, în contextul izbunirii războiului din Ucraina. Trebuia să-l primească doar cei care manipulează drone Bayraktar”, a declarat Cosmin Dorobanțu, lider de sindicat penitenciare, potrivit TVRInfo.ro.
Sporul de dronă, indemnizație de fidelizare a angajaților MAI
În cazul Ministerului Afacerilor Interne, sindicaliștii susțin că polițiștii primesc, de fapt, o indemnizație de fidelizare, nu sporul de drone. Pe hârtie există un astfel de spor destinat polițiștilor care operează drone, dar în realitate nu se acordă.
„Era vorba de un 10% pe perioada în care operează drone. Adică pentru intervalul de timp, pentru acele ore în care polițistul de frontieră sau polițistul operează aparatele de zbor. Probabil că, în cel mai scurt timp, colegii noștri vor refuza să mai opereze astfel de aparate de zbor și, în condițiile acestea, vom sta cu dronele la sol, pentru că nu va fi cine să le opereze”, explică situația Cosmin Andreica, liderul sindicatului Europol, potrivit aceleiași surse.
Bani alocați, capacitate de luptă sub așteptări
Deși aceste indemnizații au fost alocate, capacitate operațională de luptă a lăsat de dorit. Mai ales în urma incidentelor de la Galați și din Portul Constanța.
„ Nu este vinovat militarul pentru că stă, acolo. în teren, departe de familie. Sunt responsabili alții, care probabil beneficiază și ei de acest spor”, susține și gen(r) Dorin Toma, fost comandant al diviziei multinaționale NATO, potrivit sursei citate.
Acordarea sporului de dronă a fost legiferată în 2024, printr-o ordonanță de urgență, adoptată în timpul guvernării Ciolacu.
Unul dintre semnatarii actului a fost Angel Tâlvăr, fost ministru al Apărării la vremea respectivă.
Spor de prostie nu primesc?
Sporul de cartuș , cînd se dă ?
grasi si frumosi…din 45 incoace totzi lupta pe la popota…
Sporul de popota e baza, cel de drona e supliment.
Wow, după 2 ani ‘transpiră’ informația despre acest spor inventat, ‘mic’ de altfel, la noi, ca la nimeni!
Mare e gradina domnului.Astia sunt in stare sa puna ei drone ca sa primeasca sporul 😄😄
Sporul e pentru drone nedobotate.
Da sporul de SAFE când se da?
Asta-i stire ? Siti ca se acorda si spor de casca, spor de convorbiri radio, etc. ? Sporuri absolut absurde ! Cereți de la Ministerul Transporturilor lista cu sporurile acordate personalului din Aeroclubul României (naviganți si nenaviganți). Râdeau de se KK pe ei cei din corpul de control când mai deunăzi au văzut că au si spor de scris cu pixul la Aeroclubul României. Așa o fi? Foarte posibil, este o instituție PARAZIT ce ar cam trebui deratizată, rămasă așa cum este acum ca o relicvă a trecutului Uniunii Tineretului Comunist ! BOLOJANE, AICI TREBUIA TAIAT ÎN CARNEA VIE A MAFIOTILOR SI NU LA COPIII ORFANI ORI HANDICAPATI !
hahahaha… in ce colonie ridicola traim. practic tot aparatul de forta al regimului o sa primeasca o indemnizatie de 30% in timp ce pentru iobagi n-au bani nici pentru alocatiile copiilor si ajutoarele sociale ale oamenilor amarati
Ce nesimtiti pot fi..